Advanced Search

Show simple item record

dc.contributor.authorBerkmen, Melahat Burcu
dc.date2019-04-12
dc.date.accessioned2019-04-12T12:21:16Z
dc.date.available2019-04-12T12:21:16Z
dc.date.issued2018-06-18
dc.identifier.citationBerkmen M. B. (2018). Kısmi Ve Tam Zamanlı Çalışanların Mesleki Doyum, İş Doyumu Ve İş-Yaşam Dengesi İlişkileri Üzerine Bir Araştırma. Yüksek Lisans Tezi. Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kırklareli.
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/20.500.11857/806
dc.description.abstractAraştırma, hizmet sektöründe kısmi ve tam zamanlı çalışanların demografik özelliklerinin belirlenmesi ve kısmi ve tam zamanlı çalışanların mesleki doyum, iş doyumu ve iş yaşam dengesi arasındaki farklılıkların incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 53 soru ve 4 bölümden oluşan anket formu Trakya Bölgesinde hizmet sektöründe toplam 16 mağazası bulunan ve bu mağazalarda 178’ı tam zamanlı, 30’u kısmi zamanlı çalışan 208 çalışana uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; yarı zamanlı işlerde çalışanların tam zamanlı işlerde çalışanlara kıyasla ağırlık olarak bekar ve kadın oldukları, yaşça genç, daha az deneyime sahip, doğal olarak daha az süreli çalışan ve daha düşük ücretle istihdam edildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Kısmi zamanlı çalışanlar ile tam zamanlı çalışanların eğitim düzeyleri arasında bir fark bulunmamaktadır. Ayrıca, kısmi zamanlı çalışanlar ile tam zamanlı çalışanların mesleki doyum, iş yaşam uyumu, yaşamı ihmal etme, kendine zaman ayırma, yaşamın işten ibaret olması ve iş doyumu düzeylerinin birbirinden farklı olmadığı tespit edilmiştir.
dc.description.abstractThe current research has been carried out to determine the demographical characteristics of part-time and full time employees in service sector and to examine the differences between professional satisfaction, job satisfaction, work-life balance of the part-time and full time employees in service sector. A survey, including 53 questions and 4 parts, has been conducted to a total of 208 employees (178 full time, 30 part-time employees) working in a total of 16 stores in service sector in Thrace Region. When the results are evaluated, it is seen that part-time employees, compared to full-time employees, are predominantly single and women, younger, less experienced, working for less hours and having less salaries. There is no difference in education level between part-time and full-time employees. In addition to this, it has been revealed that the levels of professional satisfaction, work-life balance, neglecting life, taking time for themselves, the life’s being composed of job and job satisfaction of part-time and full time employees are not different from each other.
dc.language.isotur
dc.publisherKırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/us/*
dc.subjectHizmet Sektörü
dc.subjectKısmi ve Tam Zamanlı Çalışma
dc.subjectMesleki Doyum
dc.subjectİş Doyumu
dc.subjectİş-Yaşam Dengesi
dc.subjectService Industry
dc.subjectPartial and Full Time Work
dc.subjectVocational Satisfaction
dc.subjectWork Satisfaction
dc.subjectWork-Life Balance
dc.titleKısmi Ve Tam Zamanlı Çalışanların Mesleki Doyum, İş Doyumu Ve İş-Yaşam Dengesi İlişkileri Üzerine Bir Araştırma
dc.title.alternativeA Research on the Relationship of Professional Satisfaction, Job Satisfaction and Work-Life Balance of Part-Time and Full-Time Employees
dc.typemasterThesis
dc.department[KLÜ]
dc.relation.publicationcategoryTez


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

info:eu-repo/semantics/openAccess
Except where otherwise noted, this item's license is described as info:eu-repo/semantics/openAccess